Turnike Sistemleri

Turnike Sistemleri

Güvenlik bugün dünyada yükselen bir endişedir. Değerli bilgiye ulaşan bilgisayar korsanlarından, insanların ve malların güvenliğini tehdit eden davetsiz misafirlere, şirketler daha iyi güvenlik ihtiyacının farkındalar. Binaların ve tesislerin fiziksel güvenliğini artırmak için, en iyi seçeneklerden biri, çalışan ve ziyaretçi erişimini kontrol etmek için genellikle turnike kullanımıdır.

Turnike, yetkisiz girdileri algılayarak ve caydırarak üstün erişim kontrolü sağlar.
Bir tesise girerken, genellikle ilk giriş noktası bir kapıdan geçer. Tesisi güvence altına almak için yaygın bir çözüm, kapıya bir kart veya biyometrik okuyucu ve elektrikli kilitler eklemektir. Bir okuyucu ve kilit, kapının kilidini açmak için geçerli bir kimlik bilgisi gerektirse de, kapının ne kadar açık kalacağını veya kaç kişinin girdiğini kontrol edemez. Yetkisiz kişiler, güvenlik kapısından yetkili personeli takip edebilir, bu da “yükleme” olarak adlandırılan ortak bir güvenlik sorununa neden olur. Ek olarak, bir kapı yetkili geçiş yönünü izole edemez. Örneğin, giriş için bir kapı etkinleştirilirse, açıkken aynı anda çıkmayı önleyemez.

Turnike, kapılardan farklı olarak, verilen her bir referans numarasına giren veya çıkan kişilerin sayısını sınırlayabilir ve geçiş yönünü kontrol edebilir. Bir turnike üzerinden girmek için, kişi önce geçerli bir kimlik belgesi sunmalıdır. Bu, hemen tekrar kilitlenmeden önce bir kişinin kilidini açma ve bir kişinin geçmesine izin verme engellerini belirtir. Bazı turnike, yükleme, gezinme ve zorla geçiş gibi durumları tanımak ve bildirmek için gelişmiş algılama özelliklerine sahiptir. Yetkisiz bir giriş denemesi bir alarmı tetikler, kullanıcıyı bilgilendirir ve ihtilafın kontrol merkezini uyaracaktır.