Biometrik Sistemler

Biometrik Sistemler

Biyometrik güvenlik cihazları, ses düzeni, gözün iris veya retina şekli veya parmak izi düzenleri gibi bir kişinin benzersiz özelliklerini ölçer. Biyometri ile birisinin sisteme girmesi çok zor olabilir. Biyometrik güvenlik cihazları, benzersiz biyolojik özellikleri ile erişim kontrol yöntemlerini uygulayarak bir kişinin kimliğini doğrulamak için çok önemli bir rol oynamaktadır.

Retina tarayıcılar, kimlik doğrulama için gözün arkasındaki kan damarlarını kullanır. Gözün arkasındaki kan damarı paterni kişiye özgüdür. Bu yöntem çok müdahalecidir ve bir kişinin tıbbi mahremiyetini ihlal ettiği için yaygın olarak kabul edilmez. Örneğin, gözdeki veya diğer tıbbi durumlardaki hastalığın olası keşfi, şirketi uyarabilir ve istihdam sorunlarına neden olabilir.

Bir bireyin iris düzenini ölçen iris tarayıcı müdahaleci değildir. Her insan iris de farklı bir renk desenine sahiptir ve bu nedenle, iris tarayıcı bu özellikleri ölçmek için kullanılır. Güvenlik alanında daha çok tercih edilmektedir.

Yeniden oynatma saldırısı (oynatma saldırısı olarak da bilinir), bir kişinin izni olmadan başka birinin kimlik bilgilerini kullanmasıdır. Tekrarlayan saldırıların olasılığı retina ve iris tarayıcılarında çok düşüktür, çünkü kimliğe bürünmek için kullanmak üzere başka birinin retinasını ve irisini kopyalamak neredeyse imkansızdır. Retina ve iris tanıma sistemleri bilgi ve alanları davetsiz misafirlere karşı güvenli tutarken, bu sistemler çok pahalıdır.

Biyometrik tanımlayıcılar, dikkate alınan faktörün benzersizliğine bağlıdır. Örneğin, parmak izlerinin genellikle her bireye özel olduğu düşünülmektedir. Özellikle iPhone için Apple'ın Touch ID'sinde uygulandığı gibi parmak izi tanıma, bir biyometrik kimlik doğrulama faktörünün yaygın olarak kullanılan ilk toplu pazar uygulamasıdır. .