Network Alt Yapı Sistemleri

Network Alt Yapı Sistemleri

Ağ altyapısı bir kuruluşun IT altyapısının bir parçasıdır. IT altyapısı bir şirketin iş sürekliliği için kritik olmakla birlikte, ağ altyapısı genel IT altyapısının başarısı için kritik öneme sahiptir.

Bir şirketin IT altyapısı, hem şirket içi işletme operasyonlarını hem de harici istemci işletme çözümlerini içeren, şirketin IT ve IT etkin işlemlerini mümkün kılan tüm bileşenlerden oluşur. Standart olarak, IT altyapısı aşağıdaki bileşenlerden oluşur:

Sunucular, bilgisayarlar, anahtarlar, hub'lar, veri merkezleri ve yönlendiriciler gibi donanımlar Müşteri ilişkileri yönetimi (CRM), kurumsal kaynak planlaması (ERP), verimlilik ve veri yönetimi uygulamaları gibi yazılım uygulamaları Ağ etkinleştirme, güvenlik duvarı ve güvenlik ve internet bağlantısı dahil olmak üzere ağ iletişimi. Bu bileşen ağ altyapısı olarak bilinir.

Geliştiriciler, yazılım test ediciler, iş analistleri, İK, yazılım dokümantasyon uzmanları, IT uzmanları, IT desteği ve grafik ve UI tasarımcıları gibi insan kaynakları. Bir şirketin ağ altyapısı, ağ iletişimi, işlemleri ve yönetimi ve bir kurumsal ağın bağlanmasını sağlayan tüm bileşenleri içerir. Ağ altyapısı, iç ve dış sistemlerin iç ve dış bağlantılarının korunmasından sorumludur.

Örneğin, harici bir sistem bir API yardımıyla bir ürün özelliğine erişmeye çalıştığında, bağlantının sorunsuz olmasını sağlamak ağ altyapısının sorumluluğundadır. Ayrıca, yazılımın mimari katmanları arasındaki bağlantıyı da korur. Standart olarak, ağ altyapısı aşağıdaki bileşenlerden oluşur:

Yönlendiriciler, anahtarlar, LAN kartları, kablosuz yönlendiriciler, kablolardan oluşan ağ donanımı İşletim sistemleri, ağ işlemleri ve yönetimi, ağ güvenliği uygulamaları ve güvenlik duvarı gibi ağ yazılımı IP adresleme, DSL, uydu, T-1 Hattı ve kablosuz protokoller gibi ağ servisleri. Bu nedenle, ağ altyapısı bir IT altyapısının bir bileşenidir, ancak her ikisi de başarılı bir IT uygulaması ve çalışması için kritik öneme sahiptir.